Mobilități de formare – Praga, Cehia

În perioada 20-24 octombrie 2014, profesorii de limba engleză Irina-Cătălina Grama și Ovidiu-Eduard Sârghi au participat la cursul „Teaching through 21st Century Methodologies”, furnizat de International Training Centre – Praga, Cehia.

Cursul „Teaching through 21st Century Methodologies”, structurat în 12 module de formare, a acoperit aspecte diferite ale metodologiei secolului 21 (modul de a gândi, moduri de a lucra, învățarea activă, CLIL, instrumente de lucru, abilități sociale etc.). Profesorii au fost puși în situația de a experimenta o serie de activități interesante ce leagă metodologia de teoriile învățării în clasa de astăzi. Activitățile au fost practice, evidențiind rolul tehnologiei și ajutându-i pe profesori să reflecte asupra propriei abordări a predării.